Canyoning
Canyoning jest jedną z najpiękniejszych i najczystszych form spędzania wolnego czasu, polegającą na pokonywaniu górskich kanionów, rzek i potoków. Woda wcinając się przez lata w skałę, tworzy przepięknie ukształtowane formy skalne, które pokonujemy przy użyciu odpowiednich technik. Zaczynając od najprostszych form pokonania canyonu jakim jest chodzenie i pływanie poprzez skoki do oczek wodnych i ześlizgi w skalnych rynnach zwanych toboganami a kończąc na długich, ekscytujących zjazdach na linie w ścianie z wodospadem. Wszystkie te elementy w połączeniu z niemalże dziewiczą przyrodą, krystaliczną wodą, bujną zielenią wdzierającą się w skalny świat, wprowadzają nas w stan zachwytu naturą.
Canyoning jest dla każdego!
Canyony dobieramy do indywidualnych możliwości osób je eksplorujących, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Możemy poruszać się w nich chodząć, pływając lub dla osób szukających mocniejszych wrażeń skacząc ze znacznych wysokości do głębokich oczek wodnych jak i dokonując kilkudziesięcio metrowych zjazdów na linie wykorzystując profesjonalny sprzęt alpinistyczny.
Sprzęt kanioningowy
Niezbędnym ubiorem do zanurzenia się w świat canyonów jest pianka, buty i rękawiczki neoprenowe. Pozwalają one przebywać w chłodnych wodach oraz skutecznie chroni ciało przed ewentualnymi urazami na skutek kontaktu z ostrą skałą. Sprzęt alpinistyczny przeznaczony do canyoningu w postaci kasku, uprzęży, przyżądów zjazdowych i niezbędnych elementów w nim wykorzystywanych są niezbędne do ich eksploracji. Trudne technicznie kaniony wymagają od eksploratorów sporego doświadczenia poruszania się w wodzie jak i doskonałego opanowania technik linowych. Nowo odkryte kaniony wymagają użycia specjalnego sprzętu ekiperskiego, który umożliwia poruszanie się w nim.
Bezpieczeństwo
Czy kanioning jest niebezpieczny?
Współczynnik zagrożenia dla aktywności sportowej typu kanioning jest wysoki, ale przy rozsądnym planowaniu, dobraniu odpowiedniego specjalistycznego sprzętu i z wykwalifikowaną kadrą (instruktorami), ryzyko jest zredukowane do minimum. Jeżeli pogoda nie jest odpowiednia, a poziom wody w wąwozie jest zbyt wysoki, to ze względów bezpieczeństwa nie wchodzimy do kanionu pod żadnym pozorem. Istnieje możliwość przegrupowania się w inny rejon, w którym będzie możliwość wejścia do kanionu.
Doświadczenie
Prędkość przemieszczania się w kanionie jest określana przez instruktorów w zależności od Twojej kondycji fizycznej. Jeśli to konieczne będziesz przez nas zabezpieczony liną. Oznacza to, że alpejskie doświadczenie nie jest konieczne. Należy jednak być sprawnym fizycznie i posiadać umiejętność pływania w stopniu podstawowym.
Wyjazd
Jeżeli nadal jesteś zainteresowany wyjazdem to mamy już połowę sukcesu. Pomimo tego, że canyoning jest prowadzony w grupie to jest to sport mocno indywidualny. Musimy wziąć pod uwagę Twoją sprawność fizyczną, umiejętność poruszania i radzenia w wodzie, podstawową znajomość technik linowych oraz predyspozycje psychiczne. Wszystkie te czynniki pozwolą nam dopasować odpowiednie canyony dla Ciebie, czy to pod kątem ilości wody w nich płynących czy pod względem technik linowych których należy użyć by je przejść. Jeżeli pomimo to na miejscu uznamy, że przygotowana wspólnie „oferta” jest za słaba, zbyt ciężka lub warunki hydrometeorologiczne w danym dniu są niekorzystne, to przegrupowujemy się w inny dogodny dla nas rejon.
Powróćmy na chwile do ww. zwrotu „podstawowa znajomość technik linowych”. Pomimo tego, że instruktor prowadzący grupę zrobi wszystko za Ciebie (ubierze Cię w sprzęt canyoningowy, podpowie jak operować lonżą na poręczówkach, opuści w ekspozycji na dół) to warto wiedzieć o co w tym wszystkim chodzi. W związku z tym poznasz podstawy technik linowych wykorzystywanych w canyoningu w oparciu o wytyczne Tatrzańskiego Stowarzyszenia Kanioningowego (przy PZA) oraz Francuską Federację Canyoningową EFC.
Niezbędny sprzęt umożliwiający przebywanie w chłodnej wodzie w postaci pianki neoprenowej z docieplaczem zapewnia organizator, czyli ja. Ty natomiast musisz posiadać buty neoprenowe lub „adidasy” ze skarpetką neoprenową oraz lekkie rękawiczki nurkowe. Podstawowy sprzęt alpinistyczny w postaci uprzęży, kasku oraz innego, dziwnego, który będzie Ci potrzebny jest również w mojej kwestii.
Na początek
Dla osób, które nigdy nie miały okazji być na wyjeździe canyoningowym a chcą rozpocząć swoją przygodę w tym kierunku, polecam na początek dwa piękne canyony Almbachklamm i Strubklamm. Położone w Austrii w okolicach Salzburga stanowią idealny wstęp do świata przygód z nim związanych. Poniżej zamieściłem krótką charakterystykę każdego z nich.

Położony w uroczym krajobrazie Almbachklamm jest bardzo atrakcyjnym kanionem zwłaszcza dla początkujących, rodzin, dzieci, jak i większych grup. Jest canyonem dobrze chronionym przez zapory na wypadek deszczu czy powodzi w górnym biegu rzeki Almbach. Posiada ciekawe formacje skalne, w którym znajdziemy miejsce na chodzenie, pływanie, wspinaczke oraz skoki. Almbachklamm oferuje kilka różnych możliwości skoków z wysokości od 2,5 m do wysokości 11m (dla szukających mocnych wrażeń). Bardziej ostrożni uczestnicy mają możliwość skakać z wysokości nie przekraczających 3m lub mają możliwość zostać opuszczonym na linie przez instruktora.
Czas przejścia 2 – 3,5 godziny w kanionie.

Strubklamm:
Jeden z największych i najdłuższych wąwozów w Austrii. Jest swoistą klasyką freecanyoningu. Posiada liczne, i częściowo bardzo długie fragmenty które pokonujemy płynąc. W niektórych miejscach kanion ma tylko 1 metr szerokości gdzie jego ściany dochodzą do 200m wysokości co skutecznie ogranicza ilość światła dziennego docierającego na dno wąwozu. Najbardziej fascynujące w tej trasie jest nie tylko krystalicznie czysta woda, ale przede wszystkim możliwość oddania kilkunastu skoków, przy czym najwyższy ma 8m. Istnieje możliwość dokonania zjazdów na linie w każdym miejscu w którym istnieje możliwość oddania skoku. Kanion ten, ze względu na swoją długość i wielkość jest prawdziwym wyzwaniem dla ciała i ducha.
Czas przejścia 4-6 godzin w kanionie.
Zainteresowany?
Masz pytanie, na które mogę odpowiedzieć?
Napisz: slawek.kaminski@yahoo.pl